Opuchnuté nohy, najmä v lete, nemávajú len ľudia s nadváhou, seniori alebo tehotné ženy. Znepríjemňujú nám život, aj keď sme úplne zdraví, pretože spôsobujú bolestivé opuchy aj pocity ťažoby a únavy. Ako sa s nimi vysporiadať bez toho, aby sme hneď museli navštíviť odborníka?
Dostatok čistej vody
Najmä spomínané leto opuchy priťahuje. Či už je dôvodom nesprávne zvolená obuv, nosenie príliš úzkych nohavíc, nedostatok pohybu, u žien obdobie pred menštruáciou alebo užívanie určitého typu liekov. Hoci si myslíte, že práve voda vám spôsobuje opuchy, je to omyl. Dostatok vody prispieva k správnej cirkulácii krvi a zbavuje nás toxínov, ktoré sú často za opuchom nôh. Preto je nevyhnutné dodržiavať pitný režim, obzvlášť v horúcich letných dňoch. Dobrou voľbou je napríklad petržlenový čaj (5 lyžičiek petržlenovej vňate zaliatych pol litrom horúcej vody).
Chôdza robí nohám dobre
Ak máte sedavé zamestnanie a často prekladáte nohu cez nohu, svojim nohám tým veľmi neprospievate. Najlepšie je počas dňa chodiť toľko, koľľko len môžete. Pokiaľ sa dá, vyhnite sa aspoň používaniu výťahu a choďte po schodoch pešo. Rovnako ak nepracujete ďalej, než dva kilometre od domu, vyberte sa aj do práce pešo. Ideálne je k tomu ešte pridať plávanie a bicyklovanie.
Bylinky a magnézium
V prípade, že sa chcete vyhnúť liekom, existuje viacero byliniek, ktoré vám s opuchmi môžu pomôcť – stačí, ak si urobíte odvar napríklad z púpavy, ľubovníka, skorocelu či kostihoja. V odvare si môžete nohy namáčať, alebo ho skombinovať s nejakou neparfumovanou masťou a touto zmesou nohy masírovať. Opuchy viete zmierniť aj upravením stravy – keďže nohám pomáha aj magnézium, skúste pridať do svojho jedálnička viac strukovín, orechov, vajec, jogurtov, mlieka, rýb či listovej zeleniny.