Jar obvykle plní nielen prírodu, ale aj čakárne u ortopédov. Prečo? Akonáhle sa oteplí, veľké množstvo ľudí okamžite vbehne do svojej záhrady a hlava-nehlava sa pustí do okopávania, rýľovania alebo sadenia. Aj vás z toho hneď na ďalší deň rozbolia kríže a chrbtice? Máme pre vás tipy a triky, ako to zvládnuť!
Zabudnite na masírovanie
Nemusíte pracovať až tak namáhavo, no svalovica na seba nenechá dlho čakať. Ide totiž o to, že pri práci v záhrade opakovane vykonávame pohyby, na ktoré nie sme zvyknutí, alebo na ne nie je prispôsobený náš pohybový aparát, a tak je výsledkom obmedzená hybnosť. Možno by ste povedali, že všeliekom na tento a mnoho ďalších problémov je masáž. Opak je pravdou – v prípade opuchnutých kĺbov a boľavej chrbtice masáž radšej vynechajte.
Pomocníkom v záhrade nie je len rýľ
Najlepšie je robiť ťažkú fyzickú prácu na etapy a s dostatočným časom na oddych. Ak máte s kĺbami alebo inými časťami tela chronické problémy, skúste si do záhrady vziať ortézy, bedrové pásy alebo podložky pod kolená. A ak vás už pri práci niečo z ničoho nič rozbolí, určite by ste nemali ísť cez bolesť, ale dať si radšej pauzu. Rovno si môžete aj aplikovať nejakú protizápalovú liečbu v podobe krému na svaly a kĺby. Ak bolesti do pár dní stále neustupujú, odporúčame vyhľadať odborné vyšetrenie.
Lepšie je chvíľu počkať
Pri akútnych bolestivých problémoch sa odporúča pokojový režim. Držali ste pridlho v ruke lopatu alebo motyku a začal vás bolieť karpálny tunel? Aplikujte na ruku krém s aceklofenakom, ktorý má kombinovaný analgetický účinok. A naordinujte si niekoľkodňový pokoj. Väčšina z nás sa obvykle už pri miernom zlepšení hneď a opäť chytá záhradného náradia, ale práve tým sa iba zvyšuje riziko, že sa zápal nevylieči. Môže to dôjsť aj do takého štádia, že si v záhrade „neškrtnete“ celé týždne. A práve v prvých jarných mesiacoch to môže mať na záhradu deštruktívne účinky, takže radšej niekoľko dní v pokoji vydržte.